Український баскетбол, як і вся країна, в перші роки творення незалежної держави зазнав руйнації і занепаду.
В керівництві баскетболом, як, зрештою, і усього вітчизняного спорту, панувала розгубленість. Емоційний підйом, який спостерігався до проголошення незалежності, змінився апатією.
На це були об’єктивні причини, насамперед фінансові. За інерцією ще радували результатами жіноча команда «Динамо» Київ та чоловіча «Будівельник» Київ. Проте через відсутність гідної конкуренції їхню гру не було з чим порівнювати.
Жіноча команда «Динамо» Київ п’ять разів поспіль ставала чемпіоном України, здобувала високі місця на престижних міжнародних турнірах, а чоловіча «Будівельник» здобувала звання чемпіона незалежної Україна шість разів.
Динамівки, вигравши останній чемпіонат СРСР, який став першим чемпіонатом СНД, готові були дати до збірної Співдружності на Олімпійські ігри 1992 року, що відбувались у Барселоні, кількох найсильніших майстринь. Проте квота, яка встановлювалась Москвою, дозволила увійти до збірної лише Олені Жирко та Марині Ткаченко. Обидві повернулися додому олімпійськими чемпіонками.
Жіноча збірна 1994 року, керована Володимиром Рижовим, проходить через складне кваліфікаційне сито і проривається до фінальної стадії європейського чемпіонату.
1995 року у фіналі, який відбувався у словацькому місті Брно, вона здобуває перше місце і стає чемпіоном Європи. Ось прізвища тих, хто приніс Україні вперше таке звання: Вікторія Буренок, Олена Вєхова, Олена Вергун, Оксана Довгалюк, Олена Жирко, Руслана Кириченко, Вікторія Навроцька, Людмила Назаренко, Олена Оберемко, Наталія Сильянова, Марина Ткаченко та Ольга Шляхова.
Наступного 1996 року на Олімпійських іграх в Атланті Вікторія Буренок, Оксана Довгалюк, Олена Жирко, Руслана Кириченко, Вікторія Лелека, Людмила Назаренко, Олена Оберемко, Вікторія Парадіз, Наталія Сильянова, Діана Садовникова, Марина Ткаченко та Ольга Шляхова зупинились лише на один крок від бронзових медалей. Проте цей успіх був останнім. Вже 1997 року на чемпіонаті Європи Україна на 10 місці, ще через два роки – на 11-му, 2001 – на 10-му, 2003 – на 11-у. З 2007 року важко бореться за потрапляння до фінальної частини.
До складу чоловічої збірної команди на XXV Олімпійські ігри, що відбувались у Барселоні в складі збірної СНД, були включені Олександр Білостінний, Олександр Волков та Віктор Бережний. Щоправда, останній до цього грав у команді ЦСКА Москва. В їхньому активі лише четверте місце.
Чоловіча збірна вперше на європейську першість потрапляє 1997 року де займає 13 місце. Через два роки європейські команди змагаються без нас. Ще через два роки, у 2001 p., а потім і в 2003 – знайомі 13-16 місця.
2005 року під керівництвом головного тренера Геннадія Защука збірна України у турецькому Ізмірі здобуває почесне друге місце слідом за командою США на Всесвітній Універсіаді. Ось її склад: Станіслав Балашов, Артем Буцький, Роман Гуменюк, Ігор та Ростислав Кривичі, Віктор Кобзистий, Володимир Коваль, Дмитро Корабльов, Андрій Лебедев, Олексій Печеров, Євген Подорваний та Кирило Фесенко.
На основі цієї команди була складена збірна для участі у фінальній стадії чемпіонату Європи 2005 року. Проте три поразки позбавили команду права боротися за більш високі місця, ніж 13-16-е. Невдалі спроби були і в наступні роки.
У 2013 році чоловіча збірна України, очолювана професійним американським тренером Майком Фрателло блискуче пройшла відбірковий турнір, зайнявши друге місце у своїй відбірковій групі (програвши лише в 2 матчах з 8), і поїхала на фінальний турнір чемпіонату Європи з баскетболу 2013 року, який проходив у Словенії. За результатами жеребкування збірна України потрапила до групи “А” разом з командами Бельгії, Ізраїлю, Німеччини, Франції та Великобританії.
З перших же матчів фінального турніру перед уболівальниками постала сильна і впевнена в собі команда. Перший матч відбувся 4 вересня, в якому Україна у важкому бою вирвала перемогу у збірної Бельгії 58-57.
У другому матчі Україна здобула більш впевнену перемогу, здолавши збірну Ізраїлю з рахунком 74-67.
Третій матч проходив 6 вересня проти збірної Німеччини. Шанси здолати сильного супротивника були невеликі, але збірній України вдалося сенсаційно перемогти збірну Німеччини, завершивши матч з переможним для України рахунком 88-83.
Четвертий матч відбувся 8 вересня проти збірної Франції. Україна вперше за час своєї участі на Євробаскеті-2013 зазнала поразки 71-77.
П’ятий матч став останнім матчем попереднього раунду. Він пройшов 9 вересня. У ньому Україна з легкістю розгромила збірну Великобританії 87-68, і вперше у своїй історії змогла потрапити до наступного раунду.
В основному раунді Україна стартувала з однією перемогою в запасі і потрапила до групи Е разом зі збірними Сербії, Литви, Латвії, Франції та Бельгії.
Перший матч відбувся, 11 вересня і завершився для збірної України розгромом від збірної Латвії 51-85.
Другий матч пройшов 13 вересня для збірної України. Він був досить складним, проте їй вдалося здобути перемогу над збірною Сербії 82-75.
Третій і останній матч основного раунду відбувся. 15 вересня Україна грала зі збірною Литви. Збірній України не вдалося здобути, перемогу над збірною Литви, зазнавши поразки 63-70. Однак так як її головний конкурент на проходження в плей-офф – збірна Латвії – програла збірній Бельгії прохід у чвертьфінал дістався Україні. Таким чином збірна України вперше у своїй історії увійшла не тільки до основного раунду, а й дійшла до чвертьфіналу.
У чвертьфіналі збірній України дістався вже відомий їй противник збірна Хорватії (єдина команда, якій Україна програла у відбірковому турнірі), матч закінчився для України поразкою 72-84. Не пройшовши до півфіналу, збірна України взяла участь у турнірах за 5-7 місце. Їй дістався сильний супротивник – збірна Італії, але збірна України впевнене перемогла свого опонента з рахунком 66-58.
Останнім матчем для збірної України на Євробаскеті-2013 став матч за 5 місце проти господарів турніру – збірної Словенії, якій Україна програла з рахунком 66-69. Тим самим збірна України посіла 6 місце, увійшовши в 7 кращих збірних Євробаскету 2013 року.
Зайнявши на чемпіонаті Європи 2013 г. 6-е місце збірна України, вперше у своїй історії здобула право грати на чемпіонаті світу. У фінальному турнірі команда потрапила до групи “С” разом з командами США, Туреччини, Домініканської Республіки, Нової Зеландії та Фінляндії. Українська збірна вдало стартувала у турнірі, обігравши у своєму першому матчі команду Домініканської Республіки – 72-62. Однак у другому турі зазнала поразки від збірної Фінляндії – 76-81. У третьому матчі був переграний віце-чемпіон світу 2010 року, збірна Туреччини – 64-58. Але після цього пішли дві поразки поспіль, спочатку від збірної Нової Зеландії – 61-73, а в останньому п’ятому матчі від чинного чемпіона світу, збірною США – 71-95. У підсумку, набравши рівну кількість очок зі збірними Домініканської Республіки та Нової Зеландії (по 7), збірна України за додатковими показниками не змогла пробитися в плей-офф стадію турніру.